بسمه تعالی
طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی
عنوان درس : پنجره های شناخت تاریخ اجرا : طرح درس شماره : مشخصات کلی
آموزگار: محمد مریدیان مدت تدریس : تعداد دانش آموزان : شهرستان نورآباد لرستان آموزشگاه :
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقهبندی جدید بلوم
فعالیت های قبل از تدریس
سطح هدف :
وجود تعامل بین معلم و دانش آموزان در فراگیری درس پنجره های شناخت
فعالیت بر اساس اهداف معین واز پیش تعیین شده در کتاب فارسی پایه ششم
طراحی منظم با توجه به موقعیت و امکانات درس پنجره های شناخت
ایجاد فرصت و تسهیل یادگیری در فراگیری درس پنجره های شناخت
هدف کلی جلسه :
دانش آموزان باید مفاهیم درس پنجره های شناخت را در کتاب فارسی پایه ششم به طور کامل فرا بگیرند.
اهداف جزیی و رفتاری :
درس پنجره های شناخت را به صورت خلاصه توضیح دهند. ( درک و فهم )
تکالیف مربوط به درس پنجره های شناخت را با دقت انجام دهند . ( روانی حرکتی – عادی )
دانش آموز آنچه را از درس پنجره های شناخت یاد می گیرد با دوستانش به اشتراک بگذارد.
دانش آموز با توجه به ملاک های عقلانی بتواند درس پنجره های شناخت را به صورت کاربردی فرا بگیرد..
رعایت ادب و احترام نسبت به معلم
تقویت مهارت گوش دادن
تقویت مهارت سخن گفتن
اهداف رفتاری در حیطه ی شناختی:
پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)چند نمونه از کلمات هم خانواده مثال بزنند.
2)در متن درس یک کتاب غیر درسی کلمات هم خانواده را پیدا کنند.
اهداف جزئی در حیطه ی شناختی:
پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)کلمات هم ریشه را بشناسند.
2)ویژگی این کلمات را بدانند.
اهداف جزئی در حیطه ی روانی حرکتی:
1)کسب توانایی در خواندن کتب مختلف
2) نوشتن متنی کوتاه درباره ی جهان افرینش و موجودات
اهداف جزئی در حیطه ی عاطفی:
1)تقویت علاقه به خواندن مطالب درباره ی افرینش انسان
2)تقویت علاقه و اگاهی نسبت به زندگی اطراف خود
3)با دقت گوش دادن به حرف های معلم
اهداف رفتاری ورودی:
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)نتیجه گیری از درس را اموزش دیده باشند
2)بتوانند نتیجه گیری کنند
3)رو خوانی صحیحی داشته باشند
اهداف مرحله ای :
دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند :
آشنایی با ضرورت و کاربرد درس پنجره های شناخت فارسی پایه ششم
آشنایی با مبانی و مضامین درس پنجره های شناخت فارسی پایه ششم
مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
ادای احترام متقابل به دیگران و مشارکت در فرایند تدریس
عرصه ها (وظایف دانش آموز در قبال) رئوس مطالب :
آشنا شدن با نقش و کاربرد درس پنجره های شناخت فارسی پایه ششم در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن - آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم درس و ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری
دیگران خود خلقت خدا انتظارات از دانش آموزان در این درس حیطه ها و اهداف
* * در مورد تنوع در جهان آفرینش تفکر کند و مهارتهای فرآیند تفکر را پیدا کند . تعقل
* نسبت به مطالب بیان شده روحیه نقد پذیری و نقادی پیدا کند . ایمان
* مفاهیم و اهداف آموزشی درس را فراگرفته و آنها را تحلیل نماید. علم
* در مورد درس فرضیه سازی کرده و آن ها رد یا قبول کند . عمل
*
* برای انجام اخلاق پسندیده از قبیل رعایت حقوق دیگران ، نظم در کلاس ، همکاری و تلاش کند و به دیگران نیز توصیه کند. اخلاق
* به سوالات مطرح شده پیرامون درس پنجره های شناخت فارسی ششم ابتدایی پاسخ گوست. تعقل - علم
*
* در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی فعال است. علم - عمل
* * نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شود. اخلاق
معلم کلاس را آماده کرده و به صورت یو شکل در می آورد و دانش آموزان را به چند گروه تقسیم می کند که بهتر بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و درس پنجره های شناخت را تدریس نماید. گروهبندی، مدل و ساختار کلاسی
تلفیقی از پرسش و پاسخ ، بارش فکری ، نمایش اسلاید و نمایش پاورپوینت با موضوع پنجره های شناخت ، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات پیش بینی روش تدریس
کتاب درسی ، ویدیو پروژکشن ، رایانه ، ماژیک ، تخته ، کتاب کار ، گچ ، دست سازه ، مداد ، پاکن وسایل آموزشی
زمان وسایل آموزشی روش تدریس فعالیت دانش آموز(اندیشه ورزی ، دست ورزی ، خلاقیت توام با خودباوری ، خودیابی و خود ارزیابی) فعالیت دبیر (ایجاد موقعیت یادگیری) فعالیتهای یادگیری فعالیت های حین تدریس
*** کتاب *** مطالعه کتاب ، ساخت دست سازه مطالعه کتاب ، تهیه پاورپوینت ، تدارک تکالیف ، تولید محتوای الکترونیکی فعالیت های مقدماتی
*** کتاب *** مطالعة درس قبلی سلام و احوالپرسی-حضور و غیاب فعال - هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند.توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی- برقراری رابطه عاطفی پیش بینی رفتار ورودی
و ایجاد ارتباط
10 دقیقه برگه و مداد *** پاسخ به سوالات تدارک دیده شده توسط دانش آموزان تهیه چند سوال از مباحث قبل
با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس پنجره های شناخت دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. معلم باید آموخته ها و توانایی های شاگردان را قبل از شروع درس جدید معین کند تا به تناسب آموخته های پیشین آنها طرح درس پنجره های شناخت را بریزد. با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس پنجره های شناخت دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. ارزشیابی تشخیصی یا سنجش آغازین
10 دقیقه *** *** ورود به موقع به کلاس ، احوال پرسی از دانش آموزان ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف و فعالیتهای محول شده و امتیاز به آنها - اطمینان از سلامت روانی و جسمی شاگردان و تذکر برای یادداشت درس جدید.
توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان
اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز
ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان
استفاده ی بهینه از حداقل امکانات
توجه به دانش آموزان ویژه و کم حرف .
استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس دانش آموزان جهت تدریس .
تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون
آماده سازی
10 دقیقه کتاب و مداد بحثی پاسخ به سوالات ارائه شده توسط معلم به صورت گروهی بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به تدریس کتاب فارسی درس پنجره های شناخت پایه ششم و مطرح نمودن سوالات مختلف و توجه دادن آنها به اهداف درس پنجره های شناخت
در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را با سخن گفتن پیرامون درس پنجره های شناخت تلفیق می کنند.همچنین کلیپی راجع به موضوع درس پخش می گردد. ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید
20 دقیقه
فعالیتهای معلم- دانشآموز: این فعالیتها به صورت تلفیقی مطرح میشود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیتهای معلم و دانشآموز است و منطقی به نظر نمیرسد و به همین خاطر از خطچین استفاده شده است.
فعالیت های معلم فعالیت های دانش آموزان
معلم تدریس درس پنجره های شناخت را آغاز می کند
ابتدا معلم با نام خدا از دانش اموزان میخواهد که کتاب های خوانداری خود را باز کنند و درس دوم ( پنجره های شناخت)را بیاورند
سپس هر دانش اموز به ترتیب شماره ی کلاسی خود سه خط از روی متن درس میخواند و همین عمل یکبار دیگر نیز تکرار میشود تا دانش اموزان بهتر با متن درس اشنا شوند.
و تمیز دیداری انها بهبود بخشد.
در ادامه معلم به گروه ها وقت میدهد که از روی سوالات خود ارزیابی بخوانند و در گروه ها مشورت کرده و جواب انرا به دست بیاورند .
در ادامه معلم قسمت یاد اوری را تدریس میکند و کلمات هم خانواده را برای دانش اموزان توضیح داده و مثال میزند.
سپس از دانش اموزان میخواهد در گروه ها ی خود مشورت کرده و تعدادی کلمات هم خانواده که تا به حال گفته نشده را بنویسند و به او ارائه دهند.
بعد از انجام این کار کارگاه درس پژوهی با همکاری دانش اموزان و نظرات انها تکمیل شده و معلم نظرات غلط و ناقص را اصلاح میکند
در ادامه معلم از دانش اموزان میخواهد یکبار با صدای رسا از روی شعر بخوانند و اگر دانش اموزان مشکلی در معنی ان داشتند معلم رفع ابهام میکند
در اخر هم دانش اموزی از روی بخوان و بیندیش میخواند.
سپس گروه ها با مشورت و همکاری اعضای گروه به سوالات جواب میدهند و جواب های خود را در کلاس بازگو میکنند و به بهترین جواب هر گروه کارت تشویقی داده می شود.
نوشتاری :
تمرین های نوشتاری یک به یک در گروه ها حل میشوند و هربار توسط اعضای گروه به کلاس ارائه می شود و مورد ارزیابی قرار میگیرد.
فعالیت های درس جهت تثبیت یادگیری مفهوم درس مورد نظر اجرا میشود و دستور زبان دانش اموزان تقویت می شود.
قسمت املا برای تقویت دانش اموزان در حیطهی املایی است و مهارت انها را در نوشتن کلمات پیچیده و مشکل و تشدید دار بالا میبرد همچنین دانش اموز میتواند کلمات صحیح را از غلط تمیز دهد.
قسمت نگارش مربوط به تقویت درس انشا و خلاقیت دانش اموز می باشد و قدرت تخیل و خیال پردازی کودک تقویت میشود.
همچنین میتواند قوه ی داستان نویسی دانش اموز را نیز تقویت کند
کارگاه نویسندگی به صورت فردی اجام میشود و دانش اموزان جداگانه مطالب را خوانده و تمرین ها را حل میکنند.
دانش آموزان کاملا به درس گوش می دهند.
به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس پنجره های شناخت در زندگی دارد واکنش نشان می دهند.
پاسخ دهی با رعایت نوبت و احترام و خوب صحبت کردن ومرتبط با موضوع بیان کردن نظرات دیده می شود.
گسترش دانش و اطلاعات در زندگی بصورت واقع بینانه و بیان مصادیق و خاطرات و بحث و گفتگو در دانش آموزان صورت می گیرد.
معلم در رابطه با درس پنجره های شناخت اهداف را بیان می کند. دانش آموزان با توجه به اهداف بیان شده مثال می زنند.
معلم تدریس درس پنجره های شناخت را به کمک برد هوشمند و محتوا سازی تکمیل می کند. دانش آموزان با اشتیاق مراحل تدریس را دنبال می کنند.
معلم در حین تدریس درس پنجره های شناخت دانش آموزی را پای تابلو می آورد. دانش آموز به دقت هنگام تدریس همکاری می کند.
معلم یک جمع بندی نهایی را درباره پنجره های شناخت برای دانش آموزان بیان می کند. دانش آموزان از تدریس حاضر راضی و خشنود می شوند و به دقت گوش می دهند.
ارائه درس جدید لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
زمان فعالیت دانش آموز فعالیت معلم فعایت های بعد از تدریس
10 دقیقه توجه به معلم و یادداشت نکات اصلی درس پنجره های شناخت ارائه خلاصه درس پنجره های شناخت و جمع بندی درس توسط معلم و بیان نکات اصلی درس و بررسی سوالات از طریق پاورپوینت های تهیه شده .
پس از آموزش درس پنجره های شناخت به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را به صورت نمایش انجام دهند.
- بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود سوالات کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند.و برای آن یک بازی بسازند. فعالیت تکمیلی خلاقانه دانش آموزان و جمع بندی
10 دقیقه الف: تکوینی (در جریان تدریس)
پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود پاسخ به سوالات در خلال تدریس درس پنجره های شناخت ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.- انجام چه کارهایی باعث یادگیری بهتر درس پنجره های شناخت می شود.
- سوال درباره هدف های رفتاری و عملی درس پنجره های شناخت از کتاب
ب: ارزشیابی تراکمی
با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که سوالات مربوط به درس پنجره های شناخت را جواب دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آنچه را که از درس پنجره های شناخت را بصورت فهرست وار بنویسند و به کلاس گزارش دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آزمونی را بصورت گروهی انجام دهند و در کلاس درس بعد از فکر کردن هر گروه پاسخ های خود را ارائه دهند( به عنوان آزمون عملکردی)
ارزشیابی
5 دقیقه در پایان کلاس برای رساندن فراگیران به نتیجه ی مناسب و ایجاد ارتباط بین مباحث درس پنجره های شناخت و مطالب قبلی و رابطه ی درس پنجره های شناخت با مباحث بعدی، به جمع بندی مطالب (به صورت خلاصه) پرداخته می شود. در این بخش مطالب درس پنجره های شناخت را به صورت پاورپوینت یا تولید محتوای الکترونیکی نمایش داده می شود. پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود ، مطالب فرا گرفته شده از درس پنجره های شناخت را تکرار نمایند.
توضیح حول متن درس و آموخته های جدید و بحث پیرامون کاربرد اهداف درس پنجره های شناخت در زندگی جمعبندی
و ساخت دانش جدید
5 دقیقه پاسخ به سوالات مربوط به درس پنجره های شناخت
برداشت خود را از درس پنجره های شناخت بیان کنید:
در محیط منزل عناوین مطرح شده در درس پنجره های شناخت به بحث بگذارید
از دانش اموزان خواسته میشود یکبار از روی درس در منزل بنویسند
کلمات سخت درس را پیدا کرده و از روی ان سه بار بنویسند.
پنج کلمه انتخاب کنند و برای ان سه هم خانواده بنویسند و برای جلسه ی بعد بیاورند.
از روی درس املای شب بنویسند.
شعر را حفظ کنند تعیین تکلیف و فعالیتهای خارج از کلاس (اقدامات بعدی )
برچسب ها:
طرح درس فارسی ششم بر اساس سند ملی دانلود طرح درس پنجره های شناخت بر اساس سند ملی طرح درس ملی فارسی ششم فایل طرح درس ملی فارسی ششم